قالیباف: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا نقش موثری در خنثی‌ کردن تحریم ها دارد

 رئیس مجلس گفت: قرارگاه خاتم الانبیا یکی از جلودار ترین مجموعه هایی است که می تواند در خنثی‌سازی تحریم‌ها موثر باشد و کار را در حوزه های مختلف پیش ببرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در چهاردهمین همایش فرماندهان و مدیران ارشد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن شهادت حضرت زهرا (س)، گفت: برای من توفیق بزرگی است که در جمع شما مجاهدان و پیشگامان عرصه کشور و کسانی که دغدغه خدمت به مردم شریف و عزیز کشورمان را دارند حضور داشته باشند؛ وظیفه خود می‌دانم از کسانی که سال‌ها تلاش کردند تا این مجموعه شکل گرفت تقدیر و تشکر کنم به خصوص برادر عزیزمان مرحوم سردار رستم قاسمی که از چهره‌های پرکار و پرتلاش مجموعه سپاه و قرارگاه بودند؛ ان شاءالله با شهدای کربلا محشور باشند.


وی با بیان اینکه قرارگاه سازندگی مولود سپاه عزیز است و خود سپاه مولود انقلاب اسلامی است، اظهارکرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعد از دوران دفاع مقدس به این ظرفیت رسید که روز به روز در فعالیت‌ها و بخش‌های مختلف عمق پیدا کرد و در حوزه‌های مختلف جبهه انقلاب، راسخ، محکم و اثرگذار همیشه پیش رفت و توانست درک درست، دقیق و عمیقی از مقتضیات فرا روی انقلاب و ایران عزیز ما در اقصی نقاط کشور پیدا کند و همیشه هم توانسته در این عرصه‌ها حضور پیدا کند؛ حضوری به وقت، حضوری موفق، حضوری فداکارانه و مؤثر؛ از این جهت که چنین نهاد مؤثری است طبیعتا دوستان و دشمنانی هم دارد.


رئیس مجلس تصریح کرد: کسانی که شرایط سنی‌شان اقتضا می‌کند باید این نکته را به یاد داشته باشند که از پیروزی انقلاب اسلامی تا قبل از آغاز دفاع مقدس همه مجموعه‌های سپاه و جهاد سازندگی و همه ما یک دغدغه یعنی دغدغه پیشرفت کشور را داشتیم، آن زمان در ذهن هیچ کدام از ما کارکرد‌هایی از این جنس‌ها نبود و بیشتر پیشرفت، حرکت و سازندگی مدنظر بود اما با پیش آمدن جنگ طبیعتا اولویت تغییر کرد.


قالیباف با اشاره به اینکه پس از دوران دفاع مقدس و بعد از اتمام جنگ ما شاهد مجموعه‌ای بودیم که تحت عنوان قرارگاه بازسازی شکل گرفت، افزود: رسیدگی به مناطق جنگ‌زده و رفع مشکل آن‌ها پایه اساسی شکل‌گیری قرارگاه بود، قرارگاهی که با تجربه‌ای از عرصه‌های مهندسی ورزمی دوران دفاع مقدس و روش‌های مختلف تشکیل شد.


وی با بیان این که ما از دهه هفتاد به طور جد وارد جنگ اقتصادی شدیم و قرارگاه در این بخش برای رفع مشکلات ایفای نقش کرده است افزود: ما در جنگ اقتصادی هم باید برای رفع تحریم‌ها تلاش کنیم و هم برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، هردوی این کار‌ها برای جنگ اقتصادی مؤثر است.


رئیس مجلس با بیان اینکه توقع همه از قرارگاه در حوزه خنثی‌سازی تحریم است، تصریح کرد: قرارگاه می‌تواند در این حوزه اثرگذار باشد و در این شرایط کار را پیش ببرد و ما معتقدیم تلاش اصلی در همین حوزه خنثی‌سازی تحریم است و بدون شک قرارگاه یکی از جلودارترین مجموعه‌هایی است که می‌تواند مؤثر باشد و کار را پیش ببرد.


قالیباف درعین حال اضافه کرد: طبیعتا در حوزه رفع تحریم‌ها سایر مجموعه‌های حاکمیت مسئولیت دارند که موضوع را پیگیری کنند و در رأس آن وزارت امور خارجه و دستگاه‌هایی که در حوزه بین‌الملل تلاش می‌کنند، قراردارند.


وی با بیان اینکه من در اینجا به عنوان فردی که همکار شما بوده و تجربه دارم و از بیرون به مجموعه نگاه می‌کنم باید از بحث‌های کلی گویی عبور کرده و یک سطح پایین‌تر آن را بیان کنم، اضافه کرد: روزی قرارگاه بازسازی خاتم الانبیاء تشکیل شد، پس از مدتی این قرارگاه به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء تبدیل شد و از نظر من پس از مدتی به طور مثال 15 سال قبل جا داشت که نام قرارگاه دوباره عوض شود. به این معنا که رویکردمان را عوض می‌کردیم یعنی همزمان با تجربه‌ای سلام|سلام|سلام|سلام|سلام|سلام| کلک|موزیک جدید هفته|دانلود آهنگ|اهنگ جدید هفته|دانلود موزیک|دانلود موزیک جدید|دانلود آهنگ جدید|جدیدترین آهنگ|جدیدترین آهنگ ها| سیالیمد| سیالی| سیلدن| تادالا| تادالا| ویاگرار| اپلود| هاست لینوکس|رنجو|شادمهر بی احساس|امیر تتلو من باهات قهرم|من دلم تنگه که پیدا کردیم همزمان با نیاز کشور و همزمان با علم، نوع مدیریت و نوع نگاهی که داریم پیش رویم.


قالیباف با بیان اینکه بار‌ها و حدود ربع قرن است که به این موضوع اشاره می‌کنم، ادامه داد: همه ما با هر سلیقه‌ای باید کارآمدی دین در اداره جامعه و اثرگذاری انقلاب و قدرت پیشرفت و اثرگذاری مردم عزیز ما چه در زندگی خودمان و چه در اثرگذاری امت اسلامی در عمل به نمایش بگذاریم، این رسالت و وظیفه ما است.


وی با طرح مجدد این مسأله که ما یا می‌توانیم یک پیمانکار پیرو باشیم یا یک کارفرمای پیشرو، ادامه داد: طبیعتا ما باید یک کارفرمای پیشرو باشیم؛ قرارگاه سازندگی فقط به پیشرفت و عزت کشور فکر می‌کند و فقط اولویتش در این است که محرومین و مستضعفین در هر کجا که هستند را فراموش نکند زیرا حضرت امام (ره) فرمودند کسانی تا آخر پای انقلاب هستند که طعم فقر را چشیده باشند و این، نگاه قرارگاه است.


رئیس مجلس با بیان اینکه رمز موفقیت ما در دوران دفاع مقدس دو عنصر مردم باوری و خداباوری بود، افزود: ما امروز قرارگاه سازندگی را یک نهاد متولد شده از مجموعه سپاه برای پیشرفت این کشور با همین دو ویژگی مردم باوری و خداباوری در عرصه پیشرفت و در عرصه یک ایران قوی در حوزه‌های اقتصادی در همه ابعادش می‌دانیم و اینجاست که می‌گوییم ما باید یک کارفرمای پیش رو باشیم، به جای یک پیمانکار پیرو، این تغییر رویکرد است.


قالیباف در بخش دیگری از سخنانش باردیگر تأکید کرد: موفقیت ما در جنگ تحمیلی در این بود که مردم باوری داشتیم، بسیج و حضور مردم در میدان جنگ یکی از نمونه‌های این نگاه بود.


وی با بیان اینکه وقتی حرف از حکمرانی نو می‌زنیم دقیقاً حرف از همین رویکرد‌ها است، ادامه داد: قرارگاه باید به گونه‌ای عمل کند که هیچ بخش خصوصی و هیچ مجموعه‌ای از پیمانکاری کشور هیچ وقت احساس نکند که مجموعه قرارگاه رقیب آن‌ها است.


رئیس مجلس با بیان اینکه مجموعه قرارگاه باید مجموعه‌ای باشد که بتواند از مردمی‌سازی همه زیرساخت‌های کشور توسط مردم حمایت کند، گفت: این مسأله را از امام راحل فهم و درک کردیم؛ این حرف را از امام شنیدیم که در حوزه مسائل اجتماعی دولت به معنای عام آن وارد کار‌هایی شود که مردم آن کار را انجام نمی‌دهند و تا مردم کاری را انجام می‌دهند باید فضایی فراهم کنیم که خود مردم آن را انجام دهند.


قالیباف ادامه داد: باید به این نکته توجه کنیم که اکنون در بخش‌های دولتی چقدر تولید خدمت می‌کنیم، با گران‌ترین قیمت و پایین‌ترین کیفیت، در حالی که مردم می‌توانند تولید خدمات کنند، تولید خدمت کنند و ما به عنوان بخش‌های دولتی آن خدمات را از مردم با قیمت بهتر خریداری کنیم و این رویکرد به اقتصاد کشور، تولید کشور و اشتغال کشور کمک می‌کند.


وی با اشاره به اینکه باید به سمت مسأله محوری حرکت کنیم، ادامه داد: باید پیشران‌ها را در کشور مشخص کنیم، همه موضوعات را با هم نمی‌توانیم حل کنیم اما موضوعات مهم باید انتخاب شوند. قرارگاه باید در جایگاه کارفرمای پیشرو قرار گیرد و باید این علم دست شما باشد؛ شما باید به جوانان کمک کنید که امروز هزاران شرکت دانش بنیان، هزاران شرکت زیرساخت شکل بگیرد و به این سمت حرکت کند و این بستر را برای آن‌ها فراهم کنید و کار مهم را در شرایطی که کشور درگیریک بروکراسی پیچیده و ناکارآمد است، پیش ببرید.


رئیس مجلس تأکید کرد: امروز شما باید فرصت را در اختیار همه جوانان کشور قرار دهید و به جایی برسید که نرم‌افزار کار را فراهم کنید و اجازه دهید آن‌ها در همه حوزه‌های کشور تلاش کنند و اینگونه ما قوی می‌شویم.


قالیباف با طرح این پرسش که کی ایران قوی می‌شود، تصریح کرد: ایران وقتی قوی می‌شود که تک تک مردم ایران قوی باشند، این وظیفه ما است. این رسالت مهم قرارگاه است. امروز به عنوان برادر کوچک شما و به عنوان یک خدمتگزار که مطلع هستم عرض می‌کنم امروز بیش از هر زمان دیگری کشور نیازمند این نگاه است، شما می‌توانید پیشران حرکت تحول در پیشران‌ها و تولید ثروت در کشور باشید.


وی افزود: شما به عنوان نهاد برآمده از دوران دفاع مقدس و برآمده از مردم این کار را باید انجام دهید، این ظرفیت شما است که بتوانید با دقت و با سازمان دهی و با هدایت و با یک برنامه‌ریزی از نوع برنامه‌ریزی سایبرنتیکی به جایی حرکت کنید و برسید که امکانات لازم برای رشد را از یک روستا تا پروژه‌های بزرگ بین‌المللی در داخل کشور و خدمات مهندسی در بیرون کشور بدون دخالت مستقیم شکل دهید.


رئیس مجلس در همین زمینه تصریح کرد: همین روحیه با کمک جوانان و کمک دانشگاه‌ها امروز تحولی در صنایع نظامی ایجاد کرده که ما جزء 5 کشور اول دنیا شده‌ایم، اما در صنایع خودروسازی کشور شرایطی که همه ما می‌بینیم وجود دارد و مقایسه این دو عرصه، مصداقی برای شناخت حکمرانی نو است.


قالیباف ادامه داد: این وضعیت نشان می‌دهد ظرفیت در کشور وجود دارد اما یک جا این فرصت را به جوانان و مردم می‌دهیم و با کمک هم پیش می‌رویم اما یک جا نه. یک جا در عادی‌ترین و ابتدایی‌ترین تجهیرات یک خودرو مانده‌ایم به این معنا که نمی‌خواهیم موضوع را حل کنیم، نمی‌خواهیم رقابت کنیم، نمی‌خواهیم دست از رانت برداریم و حتی تولید را بهانه رانت می‌کنیم و البته تولیدی هم که با رانت همراه شود دیر یا زود زمین می‌خورد.


وی با بیان اینکه به یاد دارم که در دهه 70 تازه بحث سد کرخه مطرح بود، ادامه داد: همان زمان در صحبت‌های خود با دولتمردان بیان می‌کردم که آیا لشگر امام رضا (ع) و لشگرنصر تا 8 ماه اول جنگ وجود داشتند؟ طبیعتا این لشگر‌ها پس از مدتی در جنگ تحمیلی شکل گرفتند، فرصت پیدا کردند و آمدند، در واقع مردم بودند که توانستند این اتفاقات را رقم بزنند، بنابراین چرا برای ساخت سد کرخه، دانشگاه‌ها مثلاً دانشگاه فردوسی مشهد را درگیر موضوع سدسازی و طراحی آن نمی‌کنیم؟


رئیس مجلس در همین زمینه خاطرنشان کرد: همان فرهنگ زمان جنگ و همان حکمرانی را باید در حوزه پیمانکاری بیاوریم تا فضا عوض شود، فرهنگ عوض شود، روحیه عوض شود، انگیزه‌ها عوض شود، امروز ما نیازمند به این هستیم تا با این رویکرد اقتصادمان متحول شود.


قالیباف با اشاره به اینکه ما ظرفیت‌های بزرگی در کشور داریم، گفت: بخش‌های قابل توجهی از امکاناتی که ما داریم به دلیل همین نوع حکمرانی‌ها از دست می‌رود. ما اکنون در حوزه انرژی در سال حدود 60 میلیارد دلار از دست می‌دهیم، چه کسی باید پیش قراول این کار باشد.


وی اضافه کرد: جوانان امروزی که در دانشگاه هستند و در حال فارغ التحصیلی هستند ممکن است وقتی که حرف‌های من را بشنوند اصلاً با این ادبیات آشنا نباشند اما بسیاری از افرادی که اینجا حاضرند با این مفاهیم آشنا هستندو همین مسائل است که می‌تواند حکمرانی ما را متحول کند تا ما پیش رویم و این رسالت به عهده قرارگاه سازندگی است.


رئیس مجلس با بیان اینکه نباید بگوییم قرارگاه یک پیمانکار خوب است باید بگوییم که قرارگاه یک کارفرمای پیشرو است که پیشران‌های کشور را آماده می‌کند و توسط مردم پیش می‌برد و هدایت می‌کند، یادآور شد: در دفاع مقدس، روزی را به یاد داریم که حداکثر برد توپ ما 15کیلومتر بود و در تولید مهمات آن نیز محدودیت داشتیم و به دنبال افزایش بودیم و اکنون باید بگویم که پایه‌های پیشرفت موشکی در آنجا گذاشته شد و به جایی رسیدیم که امروز جزء 5 کشور اول دنیا در حوزه موشکی هستیم؛ اما چرا در بخش‌های مختلف انرژی، آب، کشاورزی، ماشین‌سازی، اقتصاد دیجیتال، راه و همه جا نباید اینگونه عمل کنیم؟


قالیباف با تأکید بر این که مردم ما سزاوار آن نیستند که پراید را با این قیمت بخرند، خطاب به مدیران و مسئولان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) افزود: من شک ندارم که ظرفیت حل مشکلات کشور را داریم، البته مشروط بر آنکه فرایند حل مشکلات متصل به جوان‌های امروز باشد، باید آن‌ها را حمایت کنید، برای آن‌ها فرصت‌سازی کنید، آن‌ها را سازماندهی کنید بدانید هرچه آن‌ها بزرگتر شوند شما بزرگ‌تر می‌شوید، کشور قوی‌تر و ایران عزیزتر می‌شود و حکمرانی نو به این معنا است.


وی افزود: من فکر می‌کنم برای این حرکت هیچ محدودیت قانونی نداریم حتی مطالبه قانون نیز هست اما اگر جایی به قانونگذاری نیاز است ما در مجلس شورای اسلامی در خدمت شما هستیم که این گام را برداریم؛ امروز مردم بیش از هر زمان دیگری به من و شما نیاز دارند و ما نیز وظیفه داریم به آن‌ها خدمت کنیم تا بتوانیم گامی برداریم برای یک زندگی خوب و پیشرفت مردم.


رئیس مجلس ادامه داد: ما باید به گونه‌ای کار را پیش ببریم که مردم اطمینان حاصل کنند که ما می‌توانیم این مسائل و مشکلات موجود را حل و فصل کنیم و من یقین دارم که این ظرفیت چه از نظر منابع مادی و چه از نظر منابع انسانی وجود دارد البته این موضوع همانطور که گفتم، به کارفرمای پیشرو نیاز دارد.


انتهای پیام/

Comments